Quantcast
Channel: Балабақша|Дедсад - Қазақстан ұстаздарына арналған - Әдістемелік-ақпараттық сайт sabaqtar.kz
Viewing all articles
Browse latest Browse all 348

Жыл мезгілдері. Қыс

$
0
0

Білім бері саласы: Таным

Бөлімі: Жаратылыстану

Тақырыбы: «Жыл мезгілдері. Қыс» 

Мақсаты:

  1. Жылы киініп, шанамен сырғанап, аққала жасайтын көңілді қыс мезгілінің ерекшелігін түсіндіру.
  2. Тақырыпқа сәйкес жұмбақ шешкізіп, балалардың зейінін дамыту.
  3. Достыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу.

Қолданылатын көрнекі құралдар: жыл мезгілдерінің суреттері, қыс мезгілінің бірнеше суреті,   үлестірмелі материалдар.

Оқу қызметінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациалық- қозғаушылық

-Балалар, біздің тобымызға бүгін      көп қонақтар келіпті. Қонақтарымызбен амандасып алайық:

Сәлем беру үлкенге,

Тәрбиенің басы ғой.

Ал, кәнеки бәріміз,

«Сәлем» дейік үлкенге.

-Бүгін біздің оқу қызметіміз ерекше және қызықты болмақ.

Шаттық шеңберге тұрады. Өлең жолдарын қайталайды.

 

 

 

 

 

Ұйымдастырушылық-ізденістік

1.Әңгіме жүргізу.

- Балалар, бір жылда төрт жыл мезгілі болады. Олар қыс, көктем, жаз, күз.

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады?

-Қыс айлары: желтоқсан, қаңтар, ақпан.

2. Суретпен жұмыс.

-Қыс мезгілі. Даланы аппақ қар басты. Балалар ауласына серуенге шықты. Расул мен Байқожа аққала тұрғызды. Әмина мен Кәусар шанамен сырғанады, қалған балалар қармен ойнап жүр, бәрі де көңілді.

-Қыс мезгілінде ауа райы  суық болады. Қыста адамдар қалай киінеді? 

- Дұрыс айтасыңдар, балалар, қыста адамдар қалың киінеді.

-Кәне, қысқы киімдерді атайық?

-Тон, тымақ, етік, қолғап және т.б.

-Балалар, қысқы орманға саяхатқа барғыларың келе ме?

 -Олай болса барлығың менің соңымнан еріңдер.

 

 

 

-Қыс мезгілі.

-Қар жауады. Дала аппақ қар.

 

Балалар суретке назар аударады.

Педагогтің сұрақтарына жауап береді.

-Балалар қармен ойнады.

Қыста адамдар жылы киінеді.

-Күн суық адамдар жылы киініп алған, айнала аппақ қар.

Қайталап айту.

 

 

- Балалар, біздер орманға келдік.

3. Жұмбақ шешу

Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың тоңады.

Ол не? (Қар)

Айналаға қараңдаршы, орманнан нелер көріп тұрсыңдар?

-Дұрыс айтасыңдар, балалар, айналамызды қар басқан.

-Қардың түсі қандай? Ормандағы аңдар қысқы ұйқыға кеткен екен.

4.Ғажайып сәт: Қоян шыршаның түбінен секіріп шығады.

Қоян: Ой, сәлеметсіңдер ме, балалар. Орманда не істеп жүрсіңдер?

Балалар: Сәлеметсің бе қоян, біз орманға саяхатқа келдік.

Қоян: Мен осы шыршаның астында інімде жатыр едім, сендердің дауыстарыңды естіп, сендермен бой сергітіп ойын ойнайын деп шықтым. Менімен ойын ойнағыларың келе ме?

5.Ойын: «Зайка беленький сидит»

Қоян: - Рахмет сендерге балалар, мен сергіп қалдым.

-Балалар, Қоянмен қоштасып балабақшаға қайтайық. Орманда көп уақыт болмайық. Күн суық, тоңып қаламыз.

6. Үлестірмелі материалмен жұмыс. Дидактикалық ойын: «Қыс мезгілін тап». Шарты: төрт мезгіл бейнеленген суреттердің ішінен қыс мезгілін тапқызу. Жеке жұмыс.

 

 

-          Шыршалар, аққала, қар жатыр.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          Ия, ойнаймыз.

Балалар ойынды қызыға ойнайды.

Педагогтің көмегімен

 

 

 

-Ия.

 

 

 

-          Сау болыңыз.

Рефлексиялық- түзетушілік

Оқу қызметін сұрақ-жауап арқылы не үүйренгендерін пысықтау.

-          Балалар, біз бүгін қайда бардық?

-          Қысқы орманға серуен ұнады ма? Не көрдік балалар?

 

 

Балалардың жауаптары тыңдалады.

 

Күтілетін нәтиже:

Қыс мезгілінің, жылдың басқа мезгілдерінен ерекшелігін біледі;

Жұмбақ шешіп, суретке қарап 2-3 сөйлем құрай білу дағдыларын игереді;

Қыс мезгілінің еркшеліктерін  және қысқы ойын түрлерін туралы білімді меңгереді.

 

Білім бері саласы: Таным

Бөлімі: Жаратылыстану

Тақырыбы: «Жыл мезгілдері. Қыс» 

Мақсаты:

  1. Жылы киініп, шанамен сырғанап, аққала жасайтын көңілді қыс мезгілінің ерекшелігін түсіндіру.
  2. Тақырыпқа сәйкес жұмбақ шешкізіп, балалардың зейінін дамыту.
  3. Достыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу.

Қолданылатын көрнекі құралдар: жыл мезгілдерінің суреттері, қыс мезгілінің бірнеше суреті,   үлестірмелі материалдар.

Оқу қызметінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациалық- қозғаушылық

-Балалар, біздің тобымызға бүгін      көп қонақтар келіпті. Қонақтарымызбен амандасып алайық:

Сәлем беру үлкенге,

Тәрбиенің басы ғой.

Ал, кәнеки бәріміз,

«Сәлем» дейік үлкенге.

-Бүгін біздің оқу қызметіміз ерекше және қызықты болмақ.

Шаттық шеңберге тұрады. Өлең жолдарын қайталайды.

 

 

 

 

 

Ұйымдастырушылық-ізденістік

1.Әңгіме жүргізу.

- Балалар, бір жылда төрт жыл мезгілі болады. Олар қыс, көктем, жаз, күз.

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады?

-Қыс айлары: желтоқсан, қаңтар, ақпан.

2. Суретпен жұмыс.

-Қыс мезгілі. Даланы аппақ қар басты. Балалар ауласына серуенге шықты. Расул мен Байқожа аққала тұрғызды. Әмина мен Кәусар шанамен сырғанады, қалған балалар қармен ойнап жүр, бәрі де көңілді.

-Қыс мезгілінде ауа райы  суық болады. Қыста адамдар қалай киінеді? 

- Дұрыс айтасыңдар, балалар, қыста адамдар қалың киінеді.

-Кәне, қысқы киімдерді атайық?

-Тон, тымақ, етік, қолғап және т.б.

-Балалар, қысқы орманға саяхатқа барғыларың келе ме?

 -Олай болса барлығың менің соңымнан еріңдер.

 

 

 

-Қыс мезгілі.

-Қар жауады. Дала аппақ қар.

 

Балалар суретке назар аударады.

Педагогтің сұрақтарына жауап береді.

-Балалар қармен ойнады.

Қыста адамдар жылы киінеді.

-Күн суық адамдар жылы киініп алған, айнала аппақ қар.

Қайталап айту.

 

 

- Балалар, біздер орманға келдік.

3. Жұмбақ шешу

Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың тоңады.

Ол не? (Қар)

Айналаға қараңдаршы, орманнан нелер көріп тұрсыңдар?

-Дұрыс айтасыңдар, балалар, айналамызды қар басқан.

-Қардың түсі қандай? Ормандағы аңдар қысқы ұйқыға кеткен екен.

4.Ғажайып сәт: Қоян шыршаның түбінен секіріп шығады.

Қоян: Ой, сәлеметсіңдер ме, балалар. Орманда не істеп жүрсіңдер?

Балалар: Сәлеметсің бе қоян, біз орманға саяхатқа келдік.

Қоян: Мен осы шыршаның астында інімде жатыр едім, сендердің дауыстарыңды естіп, сендермен бой сергітіп ойын ойнайын деп шықтым. Менімен ойын ойнағыларың келе ме?

5.Ойын: «Зайка беленький сидит»

Қоян: - Рахмет сендерге балалар, мен сергіп қалдым.

-Балалар, Қоянмен қоштасып балабақшаға қайтайық. Орманда көп уақыт болмайық. Күн суық, тоңып қаламыз.

6. Үлестірмелі материалмен жұмыс. Дидактикалық ойын: «Қыс мезгілін тап». Шарты: төрт мезгіл бейнеленген суреттердің ішінен қыс мезгілін тапқызу. Жеке жұмыс.

 

 

-          Шыршалар, аққала, қар жатыр.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          Ия, ойнаймыз.

Балалар ойынды қызыға ойнайды.

Педагогтің көмегімен

 

 

 

-Ия.

 

 

 

-          Сау болыңыз.

Рефлексиялық- түзетушілік

Оқу қызметін сұрақ-жауап арқылы не үүйренгендерін пысықтау.

-          Балалар, біз бүгін қайда бардық?

-          Қысқы орманға серуен ұнады ма? Не көрдік балалар?

 

 

Балалардың жауаптары тыңдалады.

 

Күтілетін нәтиже:

Қыс мезгілінің, жылдың басқа мезгілдерінен ерекшелігін біледі;

Жұмбақ шешіп, суретке қарап 2-3 сөйлем құрай білу дағдыларын игереді;

Қыс мезгілінің еркшеліктерін  және қысқы ойын түрлерін туралы білімді меңгереді.

 

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 348

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>